Výběr vhodného čerpadla podle typu vody

  • Miroslav Penner
  • Bydlení

kalová čerpadla

Dosloužilo vaše stávající čerpadlo na vodu? Pokud ano, je potřeba jej buďto opravit nebo zakoupit jiné. Taková hromadící se voda v suterénu nebo zahradním domku je hotová pohroma. Po chvíli se ve vlhkém prostředí vytvoří houby a jiné mikroorganismy, které způsobují rychlou zkázu například dřeva. V tomto článku zmíním pár hlavních parametrů, na které je nutné při výběru nového čerpadla myslet.

Všeobecně platí, že bychom pro čerpadla neměli chodit do supermarketů a jiných obchodních domů, kde vám nikdo neporadí. Vyberte si specializovanou prodejnu nebo internetový eshop, který vám nabídne komplexní servis, poradenství a náhradní díly.

Co je to čerpadlo?

Jedná se o zařízení, které se skládá z několika dílů, které dohromady zabezpečují pohyb vody. Čerpadla se používají pro dopravu různých druhů vod nebo sypkých hmot. Na trhu se můžete setkat s dvěma principy funkčnosti, a to nasávání nebo vytlačování.

Při výběru čerpadla bychom zaškolenému personálu měli sdělit odpovědi na tyto otázky:

  1. Jakou vodu čerpáme?
  2. Odkud vodu čerpáme?
  3. Jak často ji čerpáme?
  4. Kolik litrů čerpáme?

Druhy vod a vliv na výběr čerpadla

Je důležité rozlišovat druhy vod, protože všechna čerpadla nejsou vhodná pro všechny druhy vod. V opačném případě by mohlo dojít k nevratnému poškození čerpadla. Pro hodně znečištěné vody se například používají kalová čerpadla. V základu rozlišujeme tyto druhy vod:

Pitná voda

Tento druh, jak sám název napovídá, je tím nejčistším, který lze za pomocí čerpadel čerpat. Nejčastěji pitnou vodu čerpáme z podzemních zdrojů, používají se k tomu povrchová odstředivá nebo ponorná čerpadla.

Užitková voda

Pod tímto pojmem se označuje voda pocházející z řek, rybníků nebo deště. Čerpadlo se musí opatřit tzv. sacím košem, který zabraňuje vniknutí nečistot. Pokud chcete mít jistotu, pořiďte si kalové čerpadlo, které je uzpůsobeno pro čerpání vodou s mírným znečištěním.

Splašková voda

Jedná se o velmi znečištěnou vodu, pro kterou se používají zejména čerpadla vyrobená z nerezové oceli nebo litiny. Pro průchod nečistot jsou speciálně upraveny, zejména tvar oběžného kola. V extrémních případech se používají čerpadla řezacím zařízením, které nečistoty drtí.

 

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.