Krásný úsměv – správné nástroje pro zubaře

Použití kvalitního stomatologického vybavení a zařízení je nezbytné pro kvalitní zubní péči. Proto má být snahou zubaře mít nejnovější přístroje, které pacientům usnadňují vyšetření. Pokud váš zubař používá zastaralé vybavení, raději navštěvujte jiného s lepším vybavením!

stomatologické nástroje

Nezbytným stomatologickým nástrojem a vybavením moderního stomatologa je mikroskop a rentgen. Tyto zařízení jsou nutné v případech, pokud je v ordinaci potřeba přesné práce. Například tehdy, kdy zubař vyhotovuje zubní fixních náhrady nebo můstky. Pokud by neprovedl diagnostické vyšetření a následně vyhotovil nepřesnou náhradu, způsobil by škodu jak sobě, tak pacientovi.

Stomatologický mikroskop

Součásti mikroskopu:

  1. okulár,
  2. revolverový měnič zvětšení,
  3. objektiv,
  4. zdroje světla,
  5. záznamové zařízení + asistentský okulár

K mikroskopu je potřeba také uzpůsobit posed stomatologa a pacienta. Pokud jste takto ještě nebyli ošetřování, překvapí vás poloha. V podstatě ležíte, hlavu máte níž než zbytek těla a zubař je za vámi.

Stomatologický rentgen

Dnes už se poměrně často potkáváme v ordinacích s rentgenem. Jedná se o léty prověřenou pomůcku stomatologů, která se používá zhruba od 70. letech. Rentgen je zobrazovací zařízení, jehož hlavní funkcí je vytvoření 3D zobrazení snímkované oblasti. To umožňuje zubnímu lékaři mnohem plastičtější a detailnější prostorové vidění, které pouhé 2D zobrazení nemůže nabídnout.

Moderní technologie CBCT bourá všechny mýty o škodlivosti rentgenu zubů. Tato technologie se začala využívat polovině 90. Let!

stomatologické nástroje

Rentgen pořizuje snímek:

  1. kostní tkáň obou čelistí
  2. čelistní dutiny
  3. dutiny nosní
  4. čelistní klouby

Nyní již víte, na co se svého stomatologa ptát, pokud vám nedokáže poskytnout moderní technologie, nejspíš se s nim rovnou rozlučte, protože například skryté zubní kazy bez rentgenu jen těžko odhalíte.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.