Oprava serva je hračka

  • Miroslav Penner
  • Průmysl

V tomto článku si ukážeme, jak opravit pokažené servo, respektive co dělat, když se ozubená kolečka polámou. Není potřeba zoufat, protože lze poměrně snadno vyměnit, chce to však pokročilého "montéra" nikoliv laika.

Pokud se rozbije servo, není to taková hrůza, jak se může zdát. Většinou se jedná o popraskaná kolečka nebo vytrhané zuby v převodovce. Převodovka má tyto funkce:
ke snížení otáček, že sníží otáčky na rozumnou rychlost, obvykle 0,05 - 0,2s na 60° úhel, což ke zvýšení momentu (tahu serva).

Únava materiálu

Tak jako všude i na převodovkách se šetří, proto jsou vyráběny z plastů, konkrétně nylonu. občas bývají vyztužené uhlíkovými nebo sklen U lepších modelů jsou sice vyztuženy, ale díky námaze dochází k únavě materiálů. Pokud pozorujete trhané pohyby jedná se o signál vylámaných koleček.

Oprava převodů

Pokud bylo servo levné, oprava je nerentabilní právě díky nízké ceně. Nejlepší volbou je například schovat stará ale funkční serva pro případ poruchy. U dražších serv je situace jiná lze kolečka měnit kus za kus a mnoho výrobců nabízí rovnou opravné sady a náhradní díly pro rc modely. Tyto sady mají zlomkovou cenu oproti koupi nového.

Máme-li náhradní kolečko, můžeme se pustit do opravy. K výměně nepotřebujeme nic jiného než šroubovák z modelářské sady. Vyšroubujeme čtyři šrouby a sejmeme kryt, je nutní dávat pozor na těsnění, která dělají servo voděodolné. Následně se nám naskytne pohled na zničená ozubené kolečko, které vyměníme. Při výměně se doporučuje přidat mazadlo (vazelínu). Po osazení převodů a před zašroubováním šroubů proveďte kontrolu, zda vše funguje, jak má.

Kontrola potenciometru

Využijeme-li situaci, kdy máme servo rozložené, můžeme se rovnou podívat, v jaké stavu je potenciometr. Ten slouží k nastavení polohy serva. Najdeme jej nejčastěji pod spodním víkem a vytažením desky s motorem.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.