Co je to trakční motor

  • Miroslav Penner
  • Průmysl

Trakční motor, nebo také trakční elektromotor, je motor, který je poháněn trakcí. Jedná se o pohánění kol motorových vozidel pomocí elektrického motoru. Kde všude se s ním můžeme setkat a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Kde se trakční motor vyskytuje:

Tento motor nejčastěji můžeme nalézt v lokomotivách nebo tramvajích. Nalézt se však dá také ve vysokozdvižných vozících, elektromobilech, elektrických lodích, pracovních plošinách nebo ve větrných turbínách.

Jaké jsou výhody tohoto motoru?

Jednou z největších výhod trakčního motoru je to, že je možné motor přizpůsobit tvarově dle potřeby. Díky tomu je možné jej využít ve velkém množství zařízení. Další velkou výhodou motoru je, že má malou hmotnost, celkově je malý a je také odolný vůči otřesům. Další skvělou vlastností je, že jeho používání neznečišťuje životní prostředí. Dále se také velmi jednoduše obsluhuje, má dlouhou účinnost a také je velmi energetický účinný. Tento motor má také velmi velkou tažnou sílu.

Jaké jsou nevýhody trakčního elektromotoru?

Při pořízení tohoto motoru je nutné počítat se velkým investičním nákladem. Další nevýhodou také je fakt, že je zařízení závislé na dodávce elektrické energie. A v zimě se jeho spotřeba energie značně zvýší, protože se zařízení musí vytápět.

Druhy trakčních motorů naleznete v tomto článku

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.