Jak vybrat činky na cvičení?

  • Miroslav Penner
  • Zdraví

Když se řekne posilování, v naprosté většině případů si vybavíte činky, že ano! Aby taky ne, jedná se o masově používaný a levný způsob, jak procvičit nejrůznější partie našeho těla. Mnoho lidí volí posilování a cvičení pomocí činek, protože se jim nechce utrácet vysoké vstupné a permanentky do posiloven. V tomto článku se společně podíváme na výhody činek a jak postupovat při výběru.

Činky na cvičení patří mezi nejzákladnější výbavu každé domácí i veřejné posilovny. Do karet jim hraje jejich příznivá cena a značná variabilita a množství cviků. Jen málokdo ví, že pomocí činek lze procvičit skoro celé tělo! Cvičíme-li s činkami, zapojujeme mnohem více svalových partií než v případě posilovacích strojů, to má za následek nárůst svalové hmoty a o to tady přece jde. Abyste procvičili celé tělo, stačí vám k tomu jedna činka a pár závaží.

Jak vybrat činky?

Vybírat bychom měli pomocí několik parametrů a těmi jsou provedení, materiál a hmotnost. Výběr by se měl odvíjet, zda budete cvičit silově nebo dynamicky. Další kroky výběru směřují k osobním preferencím.

Provedení existuje hned několik, důležité je uvědomění si toho, jak budeme cvičit. Pokud nebudu cvičit dynamicky, postačí mi činky bez možnosti nakládání kotoučů. Zaměříme se tedy na nízkou hmotnost! Při silovém cvičení platí pravý opak, tam je nutné, aby na činky šlo přidávat další závaží. Pro úplné začátečníky platí, že je vhodné začínat s nízkou hmotností a postupně s růstem svalů ji nadále navyšovat. Postupem času vám tak zbyde hromada "šrotu", který bude zabírat místo.

Jako nejkvalitnější materiál, použitelný pro výrobu činek je chromová ocel nebo litina.
Mnohdy se však můžeme potkat s jinými materiály, kde je daleko příznivější cena, jedná se například o plast nebo pryž. Musíme však počítat s nižší životností. Tyto materiály jsou vhodné pro začátečníky, kteří ještě neví, jak dlouho je bude cvičení bavit.

Typy činek

  • Základní rozdělení činek:
  • Jednoruční činky a jednoručky
  • Obouruční typ činek
  • Vzpěračské tyče
  • Kettlebell
  • Činky aerobic
  • Posilovací vesty
  • Závaží na běhání

Pro koho jsou činky vhodné?

Nutno říci, že činky jsou téměř pro všechny! Cvičit s nimi můžete vidět jak kulturisty, atlety nebo jiné sportovce. Dále jsou činky určeny jak pro začátečníky, tak i profíky bez ohledu na pohlaví. Činky jsou oblíbené u žen, které je používají při shazování nepotřebných kilogramů hmotnosti nebo pro zpevnění a vytvarování těla.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.